Tarvanpää Selts

Tantsuansambel Tarvanpää sündis 1946. aastal ning tegutseb tänaseni Rakveres. Tarvanpää on kui suur pere, kus tantsivad nii eelkooliealised mudilased, kooliõpilased, nende emad- isad kui ka vanaemad ja vanaisad. Tantsitakse nii eesti pärimustantse kui ka uuemat ning vanemat autoriloomingut. Ootame enda sekka alati igas vanuses tantsupaare.

 

Täna teatakse Tarvanpääd kui Rakvere isamaalisuse ja omakultuuri hoidmise kantsi, maailma esimese meeste tantsupeo korraldajat ja kindlasti ka kui rahvatantsuansamblit, millega on mingil kombel seotud pea iga Rakvere elanik.

 

Päris alguses, aastal 1946 kogunes ETKVL-i Rakvere klubis tantsuõpetaja Leonide Viirese ümber segarühma jagu tantsijaid. See rühm osales juba järgmisel, 1947. aastal rahvakunstiõhtul Tallinnas.

Hiljem, aastatel 1959-1968, kui tantsijaid juurde tuli, oli nais- ja segarühma tantsuõpetajaks Ellen Urbus (Veersalu). 1969. aastal omistati ansamblile rahvakollektiivi nimetus, pärisnimeks sai muinaseestlaste linnuse järgi Tarvanpää.

Maie Orav

Aastal 1968 alustas tantsuõpetajana tööd Maie Orav, kelle elutööks võib lugeda üle-eestilise tuntuse saavutanud rahvatantsuansambli ülestöötamise Rakveres. Lisaks algatati Maie Orava eestvedamisel 1986. aastal ka esimene Eesti folkloorifestival Viru Säru ning 2006. aastal Esimene Eesti Meeste Tantsupidu.

Eesti Meeste Tantsupeo pealavastaja on ta tänaseni ning Meeste Tantsupidu 4 Venda toimub juba 2. – 3. juulil 2022 Rakveres.

Aastatel 2011-2015 oli Tarvanpää kunstiliseks juhiks Mall Paulus (Järvela).

Aastatel 2015 – 2019 oli Tarvanpää kunstiline juht uude tantsujuhtide põlvkonda kuuluv Tiiu Mürk.

Aastast 2019 said Tarvanpää kunstilisteks eestvedajateks noored tantsujuhid Egert Eenmaa, Marge Iho ja Triinu Sikk.

 

 

2021/2022 hooajal tüürib meie kunstilist meeskonda Triinu Sikk ning meie kauaoodatud 75 juubelikontserdi “Mustrisse kirjatud” lavastajateks on Egert Eenmaa ja Triinu Sikk.

 

 

2022/2023 hooajast toimetab Tarvanpää uue kunstilise juhi Triinu Siku käe all.

 

Triinu on olnud rahvatantsuga tihedalt seotud juba väikesest peale. 2019. aastal lõpetas ta rahvatantsujuhtide kooli ning samal ajal alustas Tarvanpää eelmise kunstilise juhi Tiiu Mürgi kutsel ka Tarvanpää pererühma juhendamist.

 

2020. aasta Eesti Rahvatantsu ja Rahvamuusika Seltsi uute tantsude konkursil jäi Triinu Siku vanematele segarühmadele loodud “Rohuaia reilender” jagama esikohta ning tants jõudis elavas esituses esmakordselt Virumaa publiku ette Tarvanpää 75 juubelikontserdil “Mustrisse kirjatud”.

2022. aasta Eesti Rahvatantsu ja Rahvamuusika Seltsi uute tantsude konkursil saavutas Triinu Siku loodud tants “Teise küla pidu” lihtsamate täiskasvanute tantsude kategoorias esikoha

Tarvanpääs on läbi aegade treeneritena töötanud Ellen Urbus, Ene Saaber, Kairit Pihlak, Maie Karus, Merike Sikk, Tõnu Pontus, Liis Otstavel, Taavi Saar, Airi Kruusimäe, Jane Rätsep, Riin Undusk, Marge Iho.

 

Aastatel 1982-1996 tegutsenud laulurühma on juhtinud Anneli Riim ja Reet Aru.

 

Alates aastast 1947 on ansambel osalenud kõikidel Eesti üldtantsupidudel, piirkondlikel ja maakondlikel pidudel ning esinenud rahvusvahelistel tantsu- ja folkloorifestivalidel Euroopas ja Aasias, kaugemad neist Jaapan, Sri-Lanka ja Iraak.

 

Samuti on Tarvanpää oma kunstiliste juhtide kaudu olnud seotud Soome-Eesti tantsupidudega. 2000. aastal oli Helsinkis esimese Soome-Eesti tantsupeo pealavastajaks Maie Orav ja 2012. aastal, kolmandal riikidevahelisel ühispeol Tamperes oli liigijuhiks Mall Järvela.

 

Täna moodustab Tarvanpää tantsupere 10 segarühma:

mudilasrühm, 1– 3. klassi segarühm, 4. – 7. klassi segarühm, 8. – 10. klassi segarühm, C- segarühm, Põhirühm, Algajate Segarühm, Vilistlasrühm, Vanem Segarühm ning Tarva Tammed

© 2024 Tarvanpää Selts — Ehitatud WordPress platvormile

Teema autor Anders NorenÜles ↑